Ubiegły tydzień

2019-05-22 03:30

Dróżki Maryjne wpisane na mapę etnograficzną Górnego Śląska

drozki

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny to Odpust w Łaziskach - upiększone obrzędem zwanym Dróżkami Maryjnymi, ma ciekawy, dwudniowy przebieg. W wigilię Wniebowzięcia NMP [14 sierpnia] dziewczęta przyozdabiają kwiatami figurę Matki Boskiej i przygotowują " Domek Maryi "w którym stanie "trumna". Czuwają przy niej, a następnie biorą udział w procesji. Obecnie porusza się ona , na placu wokół kościoła, jednak pierwotnie odbywała się na pobliskim wzniesieniu na tzw. " Kępie ", zwanej przez mieszkańców Łaziską Golgotą. Następnego dnia, wczesnym rankiem od "Domku Maryi" wyrusza procesja z figurą Maryi Wniebowziętej, zmierzając do kościoła. W 2013r. obrzęd został opisany w książce "Świat obok nas" autora  Roberta Garstki. W stolarni Muzeum Śląskiego 17 stycznia tego roku w Katowicach odbyła się promocja drugiej książki p.t." Czas niezwykły " - Obrzędowość doroczna na Górnym Śląsku, autorstwa  Roberta Garstki i Aleksandra Lysko, tam również, tradycja obchodów Dróżek Maryjnych znalazła swoje miejsce i na stałe wpisana została na mapę obrzędów Górnego Śląska.Pan Robert Garstka w 2011r. w czasie poszukiwań starych obrzędów na Śląsku trafił do Łazisk przy okazji konkursu "Najpiękniejsza Wieś Województwa Śląskiego" gdzie sołectwo zajęło 3 miejsce. W trakcie spotkania z zespołem "Kalina" Dróżki Maryjne zostały opisane i zgłoszone jako najstarszy obrzęd w Gminie Godów. Jeden egzemplarz książki "Czas niezwykły" twórcy publikacji z dedykacją przekazali do Gminnej Biblioteki w Godowie.

Copyright © 2013. Sołectwo Łaziska  Rights Reserved.